Dallime mes rishikimeve të "Troposfera"

287 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Troposfera''' është shtresa më e ulëtposhtme dhe më e dendur e atmosferës së tokës dhe përfshinë 80% të masës së saj. Troposfera në ekuador arrinë 18-20 km, në gjrësitë e cilamesme shtrihet11-14 ngakm dhe në pole 8-10 derikm. Në troposferë gjendet sasia kryesore e avullit të ujit, që luan rol të rëndësishëm15procesiet mbidhe sipërfaqendukuritë atmosferike-formimin e tokësreve, i reshjeve, i mjegullave etj. KarakterizohetËshtë mekonstatuar uljese në troposferë temperatura temperaturëszbret me rritjen e lartësisë.Lartësia emesatarisht saj0,56 varetgradë celsius në ngaçdo [[gjersia100 gjeografike]]metra.
 
[[Category: Gjeografi]]
[[Category: Klima]]