Dallime mes rishikimeve të "Monedha"

905 bytes removed ,  14 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit
No edit summary
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
[[Figura:20l_a.jpg|thumb|120px|Monedhë 20 [[Lekë]]]]
[[Figura:20l_b.jpg|thumb|120px|Monedhë 20 [[Lekë]]]]
 
'''Monedha''' është formë e parasë që shërben për këmbimin dhe krahasimin e mallrave përbrenda një sistemi të mbyllur ekonomikë.
Sistemet e mbyllura ekonomike zakonisht ndërmerren nga shtetet por ka raste kur në një sistem të tillë bëjnë pjesë disa shtete sikurse te rasti i Evropës.
 
== Karakteristika te monedhave bashkëkohore ==
 
Monedhat bëhen zakonisht nga copa metali të ndryshëm dhe kanë në përgjithësi formë disku. Në njërën anë të monedhës paraqitet një motiv kombëtar i shtetit që qarkullon monedhën, (emblemë, person historik), kurse ana tjetër paraqet vlera nominale.
 
{{eko-cung}} [[Category:monedha]]
 
 
 
[[ca:Moneda]]
[[de:Münze]]
[[en:coin]]
[[it:Moneta]]
[[pl:Moneta]]
[[ru:Монета]]
[[simple:Coin]]
147

edits