Dallime mes rishikimeve të "Ahagar"

No change in size ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Ahagar ose Hogar''' (Ahaggar ose Hoggar) është masiv malor nqendër të Sahara]]së në pjesën jugore të Allgjerisë (Saharaja[[Figura:Hoggar2.jpg|thumb|220px|right|Motiv nga masivi Ahagar]] Allgjeriane). Përfshinë më tepër së 100.000 km2.m. Maja më e lartë është '''Tahat''' 3.005 m. Ëshstë I ndërtuar nga rreshpet kristalore parakembrike, të cilët vende vende janë të mbuluar me llavë të terciarit dhe kuaternarit. '''Klima''' është shkretinore. Popullsia kryesisht është Tuare,të cilët merren me blegtori (me dele,dhi dhe deve). Rrëzë maleve gjinden një numër i konsiderushëm Ii '''oazave''', nga të cilat më e njohura është '''Tamanraset''' (Tamanrasset), e cla dikur quhej ''Fort Laperrine''. Në oaza kultivohen drithërat dhe hurma. Në Ahagar janë zbuluar burime të ''Niklit'', ''bakrit'', ''platinës'' dhe ''diamantit'', si dhe shum fërkema të kulturave të lashta.
[[Category: Gjeografi]]
[[Category: male në Afrikë]]