Dallime mes rishikimeve të "Naser Zymberi"

No change in size ,  14 vjet më parë
v
Janë këto disa shënime për aktorin Naser Zymberi nga Gjilani. Një autobiografi dhe disa nga shfaqjet e luajtura.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Janë këto disa shënime për aktorin Naser Zymberi nga Gjilani. Një autobiografi dhe disa nga shfaqjet e luajtura.)
v (Janë këto disa shënime për aktorin Naser Zymberi nga Gjilani. Një autobiografi dhe disa nga shfaqjet e luajtura.)
 
Autobiografia
 
 
'''Naser Zymberi''' u lind më 15 shtator 1958 në fshatin Budrikë e Epërme,komuna e Vitisë. Shkollën fillore e kreu në fshatin Budrikë e Radivojcë,të mesmen në Gjilan, fakultetin në Prishtinë. Punën si aktor teatri e ka filluar në vitet 1976 / 77 në Prishtinë me rolin Senektus në dramën “Kaligula” të Albert Camy në Teatrin Akademik “Ramiz Sadiku” të Universitetit të Prishtinës. Ka luajtur shumë nga rolet kryesore në Tetrin Kombëtar të Gjilanit. Për punën e tij si aktor edhe është shpërblyer.Sot jeton e punon në Gjilan, në Teatrin Kombëtar të Gjilanit. Në këtë teatër edhe vazhdoi punën e filluar në Prishtinë si aktor me rolin e Robertit në komedinë “Çertifikata e kurorëzimit” e autorit Efraim Kishon,për të vazhduar më vonë me rolin e Rexhep Lakrit në komedinë “Ëndërr apo zgjëndërr” të autorit Josif Papagjoni, Plaku Montag në “Romeo e Zhulieta”të Uilliam Shekspir,Dinit në komedinë “Mos e prek” të dramaturgut të ri Zymber Kelmendi, Palit në “Darka Publike” të Teki Dervishi, Babai në “Trokitje” të Fadil Hysaj etj. .
 
'''KARRIERA'''
 
41

edits