Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

4 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: Beqir Vokshi( lindi ne vitin 1890 në Gjakovë - u vrar me 22 Janar 1923 nga Juniku për në Krumë) Ajë ishte Udheheqes i Komunitetit të Gjakovës dhe Komandant i Ushtisë te Zones Neu...)
 
No edit summary
[[Beqir Vokshi]]( lindi ne vitin 1890 në Gjakovë - u vrar me 22 Janar 1923 nga Juniku për në Krumë) Ajë ishte Udheheqes i Komunitetit të Gjakovës dhe Komandant i Ushtisë te Zones Neutrale te Junikut. Beqir Vokshi u Vra pas shpinde pa besisht nga " Herojt e quajtur sod si Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica" të cillet i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajë i cilli Masakroj Popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatori kryesor i Kryegritjes Bolqevike, për të Rrezuar Qeverine shtetformuese të Ahmet Zogut. Ahmet Zogu e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjen, e cilla kisht Filluar nga Sulmi i Tropojes dhe Rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina
70

edits