Dallime mes rishikimeve të "Naser Zymberi"

85 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Naser Zymberi''' lindi më [[15 shtator]] të vitit [[1958]] në fshatin [[Budrika e Epërme|Budrikë e Epërme]], [[komuna e Vitisë]], është aktor teatri, shqiptarë.
Autobiografia
 
== Biografia ==
'''Naser Zymberi''' u lind më 15 shtator 1958 në fshatin Budrikë e Epërme, komuna e Vitisë, aktor teatri, shqiptarë nga Kosova.Shkollën fillore e kreu në fshatin Budrikë e Radivojcë, të mesmen në Gjilan, fakultetin në Prishtinë. Punën si aktor teatri e ka filluar në vitet 1976 / 77 në Prishtinë me rolin Senektus në dramën “[[Kaligula]]” të Albert Camy në Teatrin Akademik “Ramiz Sadiku” të Universitetit të Prishtinës. Ka luajtur shumë nga rolet kryesore në Tetrin Kombëtar të Gjilanit. Për punën e tij si aktor edhe është shpërblyer.Sot jeton e punon në Gjilan, në Teatrin Kombëtar të Gjilanit. Në këtë teatër edhe vazhdoi punën e filluar në Prishtinë si aktor me rolin e Robertit në komedinë “[[Çertifikata e kurorëzimit]]” e autorit Efraim Kishon,për të vazhduar më vonë me rolin e Rexhep Lakrit në komedinë “[[Ëndërr apo zgjëndërr]]” të autorit Josif Papagjoni, Plaku Montag në “[[Romeo e Zhulieta]]”të Uilliam Shekspir,Dinit në komedinë “[[Mos e prek]]” të dramaturgut të ri Zymber Kelmendi, Palit në “[[Darka Publike]]” të Teki Dervishi, Babai në “[[Trokitje]]” të Fadil Hysaj etj. .
 
== Filmografia ==
'''Naser Zymberi''' u lind më 15 shtator 1958 në fshatin Budrikë e Epërme, komuna e Vitisë, aktor teatri, shqiptarë nga Kosova.Shkollën fillore e kreu në fshatin Budrikë e Radivojcë, të mesmen në Gjilan, fakultetin në Prishtinë. Punën si aktor teatri e ka filluar në vitet 1976 / 77 në Prishtinë me rolin Senektus në dramën “[[Kaligula]]” të Albert Camy në Teatrin Akademik “Ramiz Sadiku” të Universitetit të Prishtinës. Ka luajtur shumë nga rolet kryesore në Tetrin Kombëtar të Gjilanit. Për punën e tij si aktor edhe është shpërblyer.Sot jeton e punon në Gjilan, në Teatrin Kombëtar të Gjilanit. Në këtë teatër edhe vazhdoi punën e filluar në Prishtinë si aktor me rolin e Robertit në komedinë “[[Çertifikata e kurorëzimit]]” e autorit Efraim Kishon,për të vazhduar më vonë me rolin e Rexhep Lakrit në komedinë “[[Ëndërr apo zgjëndërr]]” të autorit Josif Papagjoni, Plaku Montag në “[[Romeo e Zhulieta]]”të Uilliam Shekspir,Dinit në komedinë “[[Mos e prek]]” të dramaturgut të ri Zymber Kelmendi, Palit në “[[Darka Publike]]” të Teki Dervishi, Babai në “[[Trokitje]]” të Fadil Hysaj etj. .
 
==Rolet= Shfaqje teatërteatrale ===
==Rolet në film==
:'''Rolet në teatër'''
*'''Roberti'''-Çertifikata e kurorëzimit
*'''Kurti'''-Rropullari
*'''Ariu'''-Shtëpia prej bore
 
=== Filma ===
:'''Rolet në film'''
* [[Gjyshi dhe nipi]] - si gjyshi
* [[Unkosova]]
* [[Ku jeni]]
 
*'''Gjyshi'''-Gjyshi dhe nipi
*Unkosova
*Ku jeni
==Shiko dhe këtë==
 
==Lidhje të jashtme==
 
[[category:aktorë shqiptarë]]
[[category:lindje 1958]]