Dallime mes rishikimeve të "Iliri"

18 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Iliri esht nje Person ne [[ Mitologjia Greke|Mitologjin Greke]]. Ne njeren prej Historis, ku thuhet se Iliri ka qenë i biri i Kadmos-it dhe e Haromonise. I cilli ndoshta ka Udhehequr [[Ilirët]]. Ne nje Histori tjetër thuhes se Iliri ka qenë i biri i Ciklopit [[Polyphem]] thë Gruas se ti Galatea, ai ishte vellajë i [[Celtus]] dhe [[Galas]]. Femijet e Polyphemit u larguan nga [[Sicilia]] dhe udheheqen [[Keltët]], [[Ilirët]] dhe [[Galatët]]. Ne te dy Historit thuhes se Iliri ka qenë Paraardhsi i [[Illireve]]. Iliri ka pasur gjastë Djem [[Enchelus]], [[Autarieus]], [[Dardanus]], [[Maedus]], [[Taulas]] dhe [[Perrhaebus]]. Emrat e vajzave ishin [[Partho]], [[Daortho]], [[Dassaro]]. Ata i quajten femijet e tyre [[Taulant]], [[Perheb]], [[Enkeleu]], [[Autari]], [[Dardan]], [[Parthen]], [[Dassar]] dhe [[Daors]]. [[Autari]] kishte dy djem [[Panonin]](ose Peon). [[Panoni]] kishte dy djem [[Skordikin]] dhe [[Tribalin]]
 
[[Category:Mitologjia Greke]]
70

edits