Dallime mes rishikimeve të "Beqir vokshi"

9 bytes added ,  13 vjet më parë
Përcjellim te Beqir Vokshi
(Përcjellim te Beqir Vokshi)
 
#REDIRECT [[Beqir Vokshi]] (lindi në vitin 1890 në Gjakovë - u vrar më 22 Janar 1923 nga Juniku për në Krumë) Ajë ishte Udheheqes i Komunitetit të Gjakovës dhe Komandant i Ushtisë te Zones Neutrale te Junikut. Beqir Vokshi u Vra pas shpinde pa besisht nga " Herojt e quajtur sod si Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica" të cillet i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajë i cilli Masakroj Popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatori kryesor i Kryegritjes Bolqevike, për të Rrezuar Qeverine shtetformuese të Ahmet Zogut. Ahmet Zogu e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjen, e cilla kisht Filluar nga Sulmi i Tropojes dhe Rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina
70

edits