Dallime mes rishikimeve të "Maqedonët e sotëm"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:FlagMakeodnki of Macedonia2.svg|100pxJPG|thumb|right250px|FlamuriEthnic Macedonian iwomen sllavo-maqedonëvedancing]]
[[Figura:Ethnic Macedonian Dance 1.JPG|thumb|250px|Valle burrve nga Maqedoni]]
'''Sllavo-maqedonët''' ('''Македонци''' ose '''Славомакедонци''') janë një kombësi në [[Ballkani|Ballkanin]]. Flasin [[gjuha sllavo-maqedone|gjuhan sllavo-maqedone]] dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Maqedone|Kishës Ortodokse Maqedone]]. Rrojnë në [[Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë]]. Popullata e tyre është afërsisht 1.7 milion.
[[Figura:Makedonka.jpg|thumb|250px|Ethnic Macedonian girl in a traditional folk costume]]
 
'''Sllavo-maqedonët''' ('''Македонци''' ose '''Славомакедонци''') janë një kombësi në [[Ballkani|Ballkanin]]. Flasin [[gjuha sllavo-maqedone|gjuhan sllavo-maqedone]] dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Maqedone|Kishës Ortodokse Maqedone]]. Rrojnë në [[Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë]]. Popullata e tyre është afërsisht 1.7 milion.
 
{{cung}}
Anonymous user