Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Siera Leonës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''[[Gjeografia]] e [[Siera Leone|Siera Leonës]]'''
{{KUFSiera Leone}}
'''[[Siera Leone]]''' ndodhet në [[Afrika perëndimore|Afrikën perëndimore]] me dalje në pesën veriore të [[Oqeani Atlantik|oqeanit Atlantik]], në mes të Guinesë dhe Liberisë.
 
[[Sipërfaqja]] e përgjithshme e Siera Leones është 71,740 km<sup>2</sup> (2 herë e gjysë ma e madhe se [[Shqipëria]]) prej së cilës 120 km<sup>2</sup> janë ujë. Siera Leone shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 30 '''V''', 11 30 '''P'''.