Dallime mes rishikimeve të "Kim Mehmeti"

2 bytes added ,  14 vjet më parë
Gërçeci
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
(Gërçeci)
| emri i lindjës = Kim Mehmeti
| ditëlindja = [[1955]]
| vendlindja = [[GërçecGërçeci]], [[Shkup]], [[Maqedoni]]
| pseudonimi =
| nacionaliteti = Shqiptar
}}
 
'''Kim Mehmeti''' lindi në vitin [[1955]] në fshatin GërçecGërçeci në afërsi të [[Shkupi]]t, ku edhe jeton. Ka punuar si: reporter i lirë në gazetën"Flaka", redaktor i revistës kulturore "Jehona", redaktor i veprimtarisë botuese të "Flakës", koordinator i programit botues
pranë Institutit Shoqëri e Hapur. Aktualisht është redaktorpërgjegjës i Rrjetit Alternativ Informativ për Maqedoninë dhe drejtor ekzekutiv i Qendrës për Mirëkuptim dhe Bashkëpunim Multikulturor në Shkup. Është shkrimtar bilingual, i cili pos në gjuhën amtare shkruan dhe boton edhe në gjuhën maqedonase. Shkruan prozë, tekste publicistike dhe përkthen nga gjuha maqedonase në shqipe dhe anasjelltas.
 
98

edits