Dallime mes rishikimeve të "Sofra e shpejtë"

2 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''[[Buka]] në dorë''' apo '''[[sofra]] e shpejtë''' ([[ang.]]: Fastfood , ''fast=shpet food=ushqim'') është ushqim i ''kafshatës së shpejtë'' i prodhuar shpejtë nga disa restauronte.
 
Ushqimi i përgatitur në këto restorante pa marrë parasysh është ndonjë sandviç apo diçka tjetër në vetë të gjitha kanë sasi shumë të vogla të substancave të nevojshme për trupin e njeriut. Individët që ushqehen nga këto kuzhina marrin sasi të mëdha të yndyrave dhe proteinave dhe shumë pakëpak apo hiqaspak vitamina. Kjo mungesë e substancave tjera duhet të kompensohet, përndryshe paraqiten mangësi.
 
Me pakëpak kujdes edhe ushqimi i përgatitur nga këto kuzhina mund të jetë i shijshëm dhe i mirë.