Dallime mes rishikimeve të "Gruri i zakonshëm"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: '''Gruri''' bimë që shërben si ushqim. Për të parën herë është mbjellë në arat kineze rreth viti 2700 p.e.sonë. {{cung}})
 
[[figura:Bildfüllendes Weizenfeld.jpg|thumb|250px|Fusha me grurë.]]
'''Gruri''' bimë që shërben si ushqim. Për të parën herë është mbjellë në arat kineze rreth viti 2700 p.e.sonë.
[[figura:Triticum aestivum.jpg|thumb|250px|Kalliri i grurit.]]
[[figura:Mjøl.jpg|thumb|250px|Gruri i bluar - [[mielli]].]]
[[figura:Wheat in sack.jpg|thumb|250px|[[Thesi]] me kokrra gruri.]]
'''Gruri''' është bimë një vjeçare trikotiledone bën pjesë në grupin e drithërave dhe që fruti i saj shërben si ushqim. Për të parën herë është mbjellë në arat kineze rreth viti 2700 p.e.sonë.
 
{{cung}}
 
[[category:bimë]]