Dallime mes rishikimeve të "Policia e Shtetit"

ska përmbledhje të redaktimeve
:'''Artikulli kryesor:''' ''[[Historia e Policisë së Shqipërisë]]''
[[Figura:flamuri_i_policise_se shtetit.jpg|right|thumb| [[Flamuri i Policisë së Shtetit|Flamuri i Policisë]] ]]
[[figura:Stema_e_Policise_se_Shtetit.jpg|right|thumb| [[Stema e Policisë së Shtetit|Stema]] ]]
 
Krijimi i [[Policia|Policisë]] shqiptare lidhet me [[Pavarësia|shpalljen e Pavarësisë]] dhe krijimin e shtetit shqiptar ([[1912]]) kur më [[13 Janar]] [[1913]], [[Qeveria e Përkohshme e Vlorës]], mori vendimin për krijimin e [[Forcat e Rendit|Forcave të Rendit]]
 
[[figura:Stema_e_Policise_se_Shtetit.jpg|right|thumb| [[Stema e Policisë së Shtetit|Stema]] ]]
 
Gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]] strukturat e policisë dhe xhandarmërise kombëtare u copëtuan dhe u profilizuan sipas modeleve të forcave pushtuese ([[austro-humgareze]], [[franceze]], [[italiane]], etj.). Në [[Krahina Autonome e Korçës|Krahinën Autonome të Korçës]] u krijua [[prefektura e policisë]] dhe zyrat e policisë në qarqe.