Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

628 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 145.97.236.192 (diskutimet) në versionin e fundit nga Puntori.)
v
[[ Figura:121659.JPG |thumb|250px|right|pamje e Gjeravicës]]
[[Figura:Liqeni i Zamires Gjeravicë.jpg|thumb|250px|Liqeni i Zamirës, Gjeravicë]]
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në Alpet shqiptare.KjoKosovare-Bjeshket majee maloreNEMUNA gjindet(edhe pse perendimlartesija e Kosovësvertete gjegjësishtmund te komunëneshte per disa metra me e Deçanit.Nëmadhe, gjerësinëende gjeografikee veriorepa konfirmuar 42.53°nga GPS), ndersa rradhitet maja e dyte pas majes se malit Korab i cili gjendet ne alpet shqipetare dhe 20.13°ka lartesine gjatësisë2764 gjeografikemetra,Maja lindoree Korabit/Mali i Korabit); height from the sea level 2753 m (older data) or 2764 m (newer data confirmed by GPS)41º48'N-20º30'E.
.Kjo maje malore gjindet në perendim të Kosovës gjegjësisht në vargemalet e Bjeshkeve te Nemuna qe ndajne kufirin shteteror te komunës se Deçanit-Republikes se Kosoves me Shtetin Shqipetar.Maja e GJERAVICES gjendet në gjerësinë gjeografike veriore N 42.53° dhe E 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
 
 
Kjo eshte njera nga Atraksionet Turistike me te vizituara nga Alpiniste te shteteve te ndryshme qe nga viti 1975
{{gjeo-cung}}
 
4

edits