Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

1 byte removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Figura:Liqeni i Zamires Gjeravicë.jpg|thumb|250px|Liqeni i Zamirës, Gjeravicë]]
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në Alpet Kosovare-Bjeshket e NEMUNA (edhe pse lartesija e vertete mund te eshte per disa metra me e madhe, ende e pa konfirmuar nga GPS), ndersa rradhitet maja e dyte pas majes se malit Korab i cili gjendet ne alpet shqipetare dhe ka lartesine 2764 metra,Maja e Korabit/Mali i Korabit); height from the sea level 2753 m (older data) or 2764 m (newer data confirmed by GPS)41º48'N-20º30'E.
.Kjo maje malore gjindet në perendim të Kosovës gjegjësisht në vargemalet e Bjeshkeve te Nemuna qe ndajne kufirin shteteror te komunës se Deçanit-Republikes se Kosoves me Shtetin Shqipetar.Maja e GJERAVICES gjendet në gjerësinë gjeografike veriore N 42.53° dhe E 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
.Kjo maje malore gjindet në perendim të Kosovës gjegjësisht në vargemalet e Bjeshkeve te Nemuna qe ndajne kufirin shteteror te komunës se Deçanit-Republikes se Kosoves me Shtetin Shqipetar.Maja e GJERAVICES gjendet në gjerësinë gjeografike veriore N 42.53° dhe E 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
Kjo eshte njera nga Atraksionet Turistike me te vizituara nga Alpiniste te shteteve te ndryshme qe nga viti 1975.
 
Kjo eshte njera nga Atraksionet Turistike me te vizituara nga Alpiniste te shteteve te ndryshme qe nga viti 1975
{{gjeo-cung}}