Dallime mes rishikimeve të "Sanxhaku i Nishit"

73 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{|align="right"
[[Figura:Sanxhaku_ne_kosove.JPG|thumb|]]
|-
![[Figura:Sanxhaku_ne_kosove.JPG|thumb|250px|Harta e Sanxhakut të Nixhit]]
|-
|
:;Baladë Kosovare
:Ç'ka kanë bjeshket o bre qe ushtojne.
:Ç'ka kanë lugjet o bre qe po fshajne,
:Ç'ka kanë malet qe s'mugullojne,
:Ç'ka ka hana qe s'po shndrit,
:Ç'ka ka djelli qe s'po ban drite,
:Ç'ka kanë shpendet qe s'po knojne,
:Ç'ka kanë qyqet o bre qe s'vajtojne.
 
:Muhaxhiret kah po shkojnë,
:Kane lan toke e kanë lane shpi,
:Kane lane dhen e kanë lane dhi,
:Kane lane buken cerek me hi,
:Kane lane corben n'veksht te zi,
:Kane lane sofren t'shtrume n'shpi,
:Kane shkue miqte buke po u ngi,
:Kane lane zhgujt o nveg pa u krye,
:Kane lane pajen cikat pa marue,
:Kane met nuset te dhandri pa shkue,
:Kane met krushqit e bre pa u kthye,
:Kane met djemtë o dhander pa hi,
 
:Ohh... muhaxhiret o bre kah po shkojnë,
:Dru e gurë o bre c'po vajtojne,
:Bari n'toke o bre s'po mbin,
:muhaxhiret kanë marrë dynjane n'sy
:Vdesin n'bore e vdesin n'shi,
:Vdesin pleqe o bre vdesin te rinj,
:Vdesin gra e vdesin fëmijë.
 
:Muhaxhiret bre kah po shkojnë,
:Për ta malet po vajtojne,
:buke pa ngrane e ujë pa pi,
:Kane marrë udhën për Shqipni,
:Udhen e gjatë o bre për Turki,
:oh..kush njeh Zot, bre din e iman
:Muhaxhireve konak ju ban,
:Muhaxhiret brenda i shtin,
:Shtronju mirë o bre për me fjet,
:Se ju con Zoti n'xhehnet,
:Se jua kthen o Zoti n'nahiret.
|}
'''Sanxhaku i Nishit''' njësi administrative-teritoriale e Perandoris Osmane me qëndër në [[Nishi|Nish]], në krahinën shqiptare [[Toplica]] e plaçkitur nga [[Pashalluku i Beogradit]]<ref>{{Libri|Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani|Letër e hapur eurodeputetes zonjës Doris Pak me kompani}} </ref>. Sanxhaku i Nishit së bashku për dallim nga Vilajeti i Kosovës i cili sipas mendimit të historianëve Evropian ''sebët e kanë "çliruar" nga sundimi turk'' dhe pas një gjenerate atyre i është marrë plaçka nga shqiptarët dhe NATO <ref>[http://www.faz.net/s/Rub7FC5BF30C45B402F96E964EF8CE790E1/Doc~E2E61D8E739BC48E9BB29ED03AEF83446~ATpl~Ecommon~Scontent.html?rss_googlefeed faz: Holm Sundhaussen në artikullin: Wagnis der Unabhängigkeit]</ref>. Me fjalë të tjera edhe nga shkencëtarët e Evropës edhe pse me një vonesë prej një gjenerate të njerzëve kanë filluar të dallohet "plaçka" nga "pasuria e patundëshme" e cila siç po shihet për serbët gjendet diku në rrethinën e [[Moska|Moskës]].
 
 
== Muhaxhirët ==
Baladë Kosovare
 
C'ka kanë bjeshket o bre qe ushtojne.
 
C'ka kanë lugjet o bre qe po fshajne,
 
C'ka kanë malet qe s'mugullojne,
 
C'ka ka hana qe s'po shndrit,
 
C'ka ka djelli qe s'po ban drite,
 
C'ka kanë shpendet qe s'po knojne,
 
C'ka kanë qyqet o bre qe s'vajtojne.
 
 
Muhaxhiret kah po shkojnë,
 
Kane lan toke e kanë lane shpi,
 
Kane lane dhen e kanë lane dhi,
 
Kane lane buken cerek me hi,
 
Kane lane corben n'veksht te zi,
 
Kane lane sofren t'shtrume n'shpi,
 
Kane shkue miqte buke po u ngi,
 
Kane lane zhgujt o nveg pa u krye,
 
Kane lane pajen cikat pa marue,
 
Kane met nuset te dhandri pa shkue,
 
Kane met krushqit e bre pa u kthye,
 
Kane met djemtë o dhander pa hi,
 
 
Ohh... muhaxhiret o bre kah po shkojnë,
 
Dru e gurë o bre c'po vajtojne,
 
Bari n'toke o bre s'po mbin,
 
muhaxhiret kanë marrë dynjane n'sy
 
Vdesin n'bore e vdesin n'shi,
 
Vdesin pleqe o bre vdesin te rinj,
 
Vdesin gra e vdesin fëmijë.
 
 
Muhaxhiret bre kah po shkojnë,
 
Për ta malet po vajtojne,
 
buke pa ngrane e ujë pa pi,
 
Kane marrë udhën për Shqipni,
 
Udhen e gjatë o bre për Turki,
 
oh..kush njeh Zot, bre din e iman
 
Muhaxhireve konak ju ban,
 
Muhaxhiret brenda i shtin,
 
Shtronju mirë o bre për me fjet,
 
Se ju con Zoti n'xhehnet,
 
Se jua kthen o Zoti n'nahiret.
 
 
 
{{cung}}
==Shiko dhe këtë==
* [[Doktrina e shenjt serbe]]
 
==Burimi i të dhënave==
<references />
 
{{Ilirët}}
 
[[Category:Doktrina e shenjt serbe]][[Category:Shqip]]
{{cung}}
 
[[Category:Doktrina e shenjt serbe]]
[[Category:Shqip]]