Ndryshimi mes inspektimeve të "Rafael Márquez"

45 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Marquez u zhvendos tek Rafael Márquez. Arsyja)
{{për përmirësim}}
{{shkronja}}
{{Infobox futbollist
 
 
'''Rafael Marquez''' eshte lojtari i pare Mexikan qe luan per Barçen,qe kur arriti te Barça ne sezonin 2003-2004 ka mbyllur sezonin si nje nder perforcimet kryesore ne mbrojtje. Ecuria e tij e rinisë dhe arritjet e tij ne vitet e fundit e benë atë një ndër mbrojtsit më me shpresë ne Evropë.
 
 
== Karriera ==
 
 
Fillimin e karieres se tij ne klubin Mexikan Atlas Guadalajara ka debutuar qysh ne moshen 17 vjeçare.Me Atlas Guadalajara luajti 3 vite(1996-1999).
Në veren e vitit 1999 nënshkroi kontrat me klubin françez AS Monaco ku shumë shpejt u përshtat me lojen se si luhet ne Evropë.Në vitin 2000 fitoi titullin e Ligës Franceze me AS Monacon,ku u shpall mbrojtësi më i mirë n'Ligue 1.
Në vitin 2003 klubi i tij (AS Monaco) fitoi Kupën e Ligës së Francës.
Kapiten i Kombëtares së Mexikës i cili luajti ne vitin 1999 dhe 2001 ne Kupën e Amerikës.Në Kupën e Botës në Kore dhe Japan në vitin 2002 dhe së fundmi në Gjermani 2006 ku ishte Lideri i perfaqesueses se Mexikes.
 
 
== FC Barcelona ==
 
 
Në veren e vitit 2003 nenshkroi kontrat me FC Barcelonen ku debutoi per her te parë me Barçen më 10 Gusht 2003.
Që në hapat e parë me Barçen ai fitoi respektin dhe besimin e Frank Rajkardit dhe bëhet i rregullt ne formacionin bazë te Barçes.
Në sezonin e parë ne klub ai behet njëri ndër lojtarët kyç te Barces,te cilt fituan te drejten e kualifikimit direkt ne Ligen e Kampioneve.
Në sezonin 2004-2005 ai demostron shumëanshmëri.Lëndimet e Thiago Mottes dhe Edmilsonit e bene ate qe ta nderroj rolin e tij qe ishte qender mbrojtës dhe te luaj si mesfushor defanziv,te cilen gje e kishte bere edhe kur luante edhe me AS Monacon dhe me Mexikon ne te kaluaren.Ai provoi te jet i jashtzakonshem para mbrojtjes dhe e ndihmoi Barçen ta fitoj titullin e La Ligës.
 
 
== Trofet ==
 
 
Fitues i Ligës së Mexikos me Atlas Guadalajara ne vitin 1998.
 
Fitues i Kupës së Konfederatave me Mexikon ne vitin 1999.
 
Fitues i Ligës së Francës me AS Monacon ne vitin 2000.
 
Fitues i Kupës e Francës me AS Monacon ne vitin 2003.
 
Fitues i Ligës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2005.
 
Fitues i Super Kupës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2005.
 
Fitues i Ligës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2006.
 
Fitues i Ligës së Kampionëve me FC Barcelonen ne vitin 2006.
 
Fitues i Super Kupës së Spanjës me FC Barcelonen ne vitin 2006.
Anonymous user