Dallime mes rishikimeve të "Difteria"

38 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Difteria''' është sëmundje e rëndë ngjitëse të cilën e shkakton bacili i difterisë. Përhapjen e sëmundjen e bënë vetë njeriu i sëmurë dhe bartësit e bacilit te difteri...)
 
No edit summary
 
Kjo sëmundje përhapet nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejt me përsonin e sëmurë, stërpikave të pështymës që ai i nxjerrë nga goja dhe përmes sendeve që i ka përdorur i sëmuri (gota e ujit, luga, pjata, lodra, fletorja, lapsi etj.).
 
{{medi-cung}}
 
[[category:mjekësi]]