Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

No change in size ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Figura:Mirazh.jpg|thumb|150px250px|Mirazhi]]
 
Nganjëherë verës, nën diellin përvelues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla ujë që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të gënjeshtra, që i detyrohen nxehtësisë, janë mirazhi: uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbellin e përmbysur të bimeve që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbellin e përmbysur të një pamjeje të largët.