Dallime mes rishikimeve të "?"

14 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Pikëpyetja u zhvendos tek ?. Arsyja)
{{shenjat e pikësimit|?}}
'''<big>?</big>''' emëruar si '''pikë pyetje''' është një nga senjat e pikësimit. Kjo shenjë e pikësimit gjithmon vendoset në fund të fjalisë dhe me këtë përmbyllet fjalia e cila është fjali pyetëse. Kur kemi këtë shenjë në fund të fjalisë kuptojmë është para shtruar pyetje përmes asaj fjalie.
 
Në çfardo gjuhe të botës që të përdoret<ref>(jo tëgjitha gjuhët e botës e kanë si shenjë pikësimi)</ref> kjo shenjë pikësimi e ka të njejtin funksion.
Që të tri fjalitë dallojnë në shenjat e tyre të pikësimit, në kyptimin e tyre si dhe në tonalitetin e tyre gjat të shprehurit vokal të tyre.
 
[[category:shenjëshenjat pikësimie pikësimit]]