Dallime mes rishikimeve të "Celuloza"

1.050 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
Celuloza është polisakaridi më i përhapur në botë bimore. Është i ndërtuar prej një numri të madh mbetjesh të glukozës, që hidrolizon me vështirësi dhe nuk mund të përdoret si ushqim për njerëzit. Masa molekulare relative e celulozës është e lartë, prej 1 milion deri në dy 2 milionë, që do të thotë se një molekulë celulozë përmban 6 mijë deri 12 njësi (C<sub>6</sub>H<sub>10</sub>O<sub>5</sub>). Celuloza nuk shërben si lëndë ushqyese, sepse nuk shpërbëhet në organizmin e njeriut dhe të disa kafshëve, me perjashtim të disa kafshëve ripërtypëse. Celuloza është përbërëse e të gjitha indeve ([[lat.]]: celula- [[qeliza]]). Celuloza është ndërtuese e skeletit të bimëve, p.sh drurit.
 
'''Vetitë kimike dhe fizike'''
 
Është substance pa ngjyrë, e cila nuk tretet në ujë dhe në tretësa organicë. Celuloza e pastër është e bardhë, efortë, pa shije, dhe pa erë.
Ajo bashkëvepron me acide inorganike dhe orgnaike. Glukoza hidrolizon me vështirësi, pas një nxehje të gjatë me acide të përqëndruara. Rëndësi të madhe kanë esetret e celulozës me azot dhe acid etanoik(acid acetik). Nitroceluloza është substancë shpërthyese, nga e cila përfitohet baruti pa tym. Në prani të acideve celuloza hidrolizon dhe jep glukozë si monosakarid të vetëm. Masa molekulare e celulozës sillet rreth 250.000-100.000, që do të thotë se molekula e celulozës mban rreth 1500 mbetje të celulozës.
 
'''Përdorimi'''
 
Celuloza përdoret si lëndë e rëndësishme në degë të ndryshme të industrisë (industria e letrës, tekstilit, llaqeve, eksplozivëve, e shiritave filmikë, etj.). Celuloza është përbërë prej vargjeve shumë të gjata të mbetjeve të glukozës, të lidhura për njëra-tjetrës përmes oksigjenit.
 
 
 
{{kimi-cung}}
[[Category:Kimi]]
 
Anonymous user