Dallime mes rishikimeve të "The Shining"

40 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''The Shining''' është një film horror amerikan i vitit 1980 i drejtuar nga Stanley Kubrick, i cili bazohet në novelën me të njëjtin emër të shkruar nga autori Stephen King. Shp...)
 
[[Figura:The Shining.jpg|thumb|250px|]]
'''The Shining''' është një film horror amerikan i vitit 1980 i drejtuar nga Stanley Kubrick, i cili bazohet në novelën me të njëjtin emër të shkruar nga autori Stephen King. Shpesh herë i clësuar si një nga filmat më madhështor dhe më të frikshëm të kinomatografisë, ky film përfshin disa prej aktorëve më të mëdhenj të kohës, siç janë: Jack Nicholson (luan Jack Torrence, një shkrimtar dhe mësues), Shelley Duvall (luan Wendy, e shoqja e Jack-ut), si dhe djali i tyre Danny, i luajtur nga ish-aktori Danny Lloyd.
 
1.428

edits