Dallime mes rishikimeve të "The Shining"

1.400 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Infobox Film
[[Figura:The Shining.jpg|thumb|250px|]]
| emri = The Shining
'''The Shining''' është një film horror amerikan i vitit {{F|1980}} i drejtuar nga Stanley Kubrick, i cili bazohet në novelën me të njëjtin emër të shkruar nga autori Stephen King. Shpesh herë i clësuar si një nga filmat më madhështor dhe më të frikshëm të kinomatografisë, ky film përfshin disa prej aktorëve më të mëdhenj të kohës, siç janë: [[Jack Nicholson]] (luan Jack Torrence, një shkrimtar dhe mësues), Shelley Duvall (luan Wendy, e shoqja e Jack-ut), si dhe djali i tyre Danny, i luajtur nga ish-aktori Danny Lloyd.
| figura = The Shining.jpg
| titulli =
| viti = {{F|1980}}
| regjisori = [[Stanley Kubrick]]
| producenti = Stanley Kubrick <br> [[Jan Harlan]] <br> [[Martin Richards]]
| autori = '''Romani:''' <br> [[Stephen King]] <br> '''Skripti:''' <br> [[Stanley Kubrick]] <br> [[Diane Johnson]]
| kallëzuesi =
| aktori = [[Jack Nicholson]] <br> [[Shelley Duvall]] <br> [[Danny Lloyd]] <br> [[Scatman Crothers]]
| muzika = [[Wendy Carlos]]<br>[[Rachel Elkind]]
| kinematografia = [[John Alcott]]
| cutter = [[Ray Lovejoy]]
| shpërndarësi = [[Warner Bros.]]
| data e lëshimit = [[23 maj]] {{F|1980}}
| zgjatja = '''Prerja origjinale''' <br> 146 min. <br> '''Versioni i prerë''' <br> 142 min. <br> '''Prerja evropiane''' <br> 119 min.
| shteti = [[Shtetet e Bashkuara]] dhe [[Mbretëria e Bashkuar]]
| gjuha = [[Gjuha angleze|Anglisht]]
| I_parapritur_nga =
| I_ndjekur_nga =
| webfaqja =
| amg_id = 1:44363
| imdb_id = 0081505
}}
 
{{Box office
| fitimi = $64,984,856
| ShBA =
| internacional =
| vendi =
| buxheti = $22 million
| marketingu =
| shitje =
| DVD =
| video =
| freskimi =
}}
 
'''The Shining''' është një film horror amerikan i vitit {{F|1980}} i drejtuarxhiruar nga [[Stanley Kubrick]], i cili bazohet në novelën me të njëjtin emër të shkruar nga autori Stephen King. Shpesh herë i clësuar si një nga filmat më madhështor dhe më të frikshëm të kinomatografisë, ky film përfshin disa prej aktorëve më të mëdhenj të kohës, siç janë: [[Jack Nicholson]] (luan Jack Torrence, një shkrimtar dhe mësues), Shelley Duvall (luan Wendy, e shoqja e Jack-ut), si dhe djali i tyre Danny, i luajtur nga ish-aktori Danny Lloyd.
 
== Përmbajtja ==
* [[Lisa Burns|Lisa]] dhe [[Louise Burns]] si vajzat binjake
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{imdb titull|id=0081505|titulli=The Shining}}
 
[[Category:Filma]]
[[Category:Filma 1980]]
[[Category:Filma amerikanë]]
24.783

edits