Ndryshimi mes inspektimeve të "Klaudi"

23 bytes added ,  14 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
([[45]]-[[54]])
 
U lind në një qytet të Dardanisë (Kosova[[Kosovë]]), ishte ndër të parët perandorë [[Ilirë]]. Sipas burimeve fetare krishtere ai i kishte ndjekur të krishterët përshkak se ata të nxitur nga njnjë Kristo, shkaktonin trazira. Ndërsa sipas historianit [[Skento]] thuhet se ai nuk i kishte persekutuar të krishterët por qëllimi i tij ishte dëbimi i judejve nga [[Roma]].
 
==Shiko dhe këtë==
[http://www.albkristian.com/materiale/historia_perandoret.htm Perandoret Ilire]
 
{{his-cung}}
[[Category:Biografi]][[Category:Historia]]