Ndryshimi mes inspektimeve të "Sarina"

3 bytes removed ,  12 vjet më parë
v
v (robot Adding: et:Sariin)
Prodhimi dhe përdorimi i saj është ndaluar që nga viti [[1993]] në bazë të konventës për përdorimin e armëve kimike.
 
== Pak historiHistoria ==
 
Kjo substancë u zbulua në vitin [[1938]] në [[Gjermania|Gjermani]] nga një grup shkencëtarësh kryesuar nga kimisti Dr. Gerhard Schrader, gjatë studimit të lidhjeve fosforike për ti përdorur ato si [[insekticidet|insekticide]].