Dallime mes rishikimeve të "South Park"

67 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 84.20.83.76 (diskutimet) në versionin e fundit nga VolkovBot.)
No edit summary
|VP={{TV|1997}}—
|Gja=22
|SE=153174+
|GO=[[Anglisht]]
|MUSIK=[[Les Claypool]] / [[DVDA]]
 
== Origjina ==
Autorët, [[Trey Parker]] dhe [[Matt Stone]], që në fëmijëri vizatonin figura dhe historirahistoria për të qeshur. Pasi talenti i tyre u zbulua me filmin e shkurtër të tyte JesusiJezusi Kundërkundër Frosti, [[Brian Graden]], drejtori i [[FOX]], e pa atë në 1995, dhe në 1997 ato filluan të punonin për Comedz[[Comedy Central]], dhe ato filluan të bënin episodet e para të "South Park".
 
== Historia ==
 
== Personazhet ==
* '''Eric Theodore Cartman''': Një djal i shëndoshë, ai që përdor më shumë llafe të pista. Ai shan gjitmonë Kajlin, duke kënduar këngën "Mami i KajlintKajlit është një kurve e madhe". Në filmin e South parkutPark-ut zbulohet se mami i tij ka bërë disa video pornografike gjermane.
* '''Kyle Broflovski''': Një djalë i qetë që nuk shanë shokët, por që është viktimë e Erik KartmanintKartman-it gjithmonë. Mami i tij është shumë e rreptë.
* '''Stanley (Stan) Marsh''': tjetërTjetër personazh i south parkut, shoku i erikut dhe stanit
* '''Kenneth (Kenny) McCormick''': personazhPersonazh i çuditshëm, gjithmonë vesh një kapuç portokalli në kokë. Ai vdes në mënyrë të ndryshme në gati çdo episod të southSouth parkutPark-ut.
 
== Animimi ==
 
== Muzika ==
Muzika luhet nga disa bende të ndryshme. Intro është e kënduar nga bendi [[Primus]].
 
== Kontraversitetet ==
 
== Episode ==
Janë bërë 233mbi 174 episode deri tashtitani dhe një film.
 
== Filmi ==
Filmi flet për katër personazhet kryesore që mësojnë llafet e pista duke parë një film të aktorëve kanadeykanadez Tarrasi dhe Pompaxhiu, që thirret kështu se bën gojore si pompa për cigaren. Kështu mamatë e fëmijëve të South ParkutPark-ut, me në krye mamin e Kajilit, I shpallin luftë Kanadasë. Filmi është i mbushur me pjesë komike si ajo e seksit midis [[Saddam HussenitHussen]]it dhe SatanasëSatanit.
 
{{seri-cung}}
24.783

edits