Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha angleze"

9 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Removing: aa:Enqlizxsh - English)
|zyrtare = [[ShBA]], [[Britania e Madhe]], [[Australia]]
|institucioni =
|iso1 = en
|iso2 = eng
|sil = eng
}}
'''Gjuha angleze''' apo '''anglishtja''' (anglisht ''English language'') është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë të Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera. Gjerësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit dhe diplomacisë”.