Dallime mes rishikimeve të "Monedha"

5 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e Money343 (diskutimet) në versionin e fundit nga NightElf.)
No edit summary
[[Figura:20l_b.jpg|thumb|120px|Monedhë 20 [[Lekë]]]]
 
'''Monedha''' është formë e parasë që shërben për këmbimin dhe krahasimin e mallrave përbrenda një sistemi të mbyllur ekonomikëekonomik. Sistemet e mbyllura ekonomike zakonisht ndërmerren nga shtetet, por ka raste kur në një sistem të tillë bëjnë pjesë disa shtete sikurse te rasti i [[Evropë]]s.
Sistemet e mbyllura ekonomike zakonisht ndërmerren nga shtetet por ka raste kur në një sistem të tillë bëjnë pjesë disa shtete sikurse te rasti i Evropës.
 
== Karakteristika te monedhave bashkëkohore ==
 
Monedhat bëhen zakonisht nga copa [[metali]] të ndryshëm dhe kanë në përgjithësi formë disku. Në njërën anë të monedhës paraqitet një motiv kombëtar i shtetit që qarkullon monedhën, (emblemë, person historik), kurse ana tjetër paraqet vlera nominale.
 
{{eko-cung}} [[Category:monedha]]
 
 
{{eko-cung}}
{{eko-cung}} [[Category:monedha]]
 
[[ca:Moneda]]
12.723

edits