Dallime mes rishikimeve të "Mark Sopi"

55 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Imzot Mark Sopi (1938-2006)'''
[[Figura:Mark Sopi3.jpg|thumb|Imzot Mark Sopi, Ipeshkv i Ipeshkvise se Kosoves]]
Imzot Mark Sopi u lind më 26 shkurt të vitit 1938 në fshatin [[Binça|Binçë]] të komunës së [[Vitia|Vitisë]] në Kosovën lindore. Shkollimin fillor e mbaroi në vendlindje, ndërsa shkollën e mesme në Pazin të Kroacisë. Studimet në filozofi dhe teologji i ka filluar në Zagreb ndërsa i ka përfunduar në Romë.
 
34

edits