Dallime mes rishikimeve të "Mark Sopi"

329 bytes added ,  16 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
Në nëntor të vitit [[1995]], [[Selia e Shenjtë]] e emëroi atë ipeshkëv të komunitetit katolik shqiptar të Kosovës, post në të cilin ai trashëgoi Imzot [[Nik Prela|Nik Prelën]]. Për shkak të rrethanave që ekzistonin në atë kohë në Kosovë, Imzot Mark Sopi është shuguruar në Romë në janar të vitit [[1996]], post ky në të cilin ai ka shërbyer për dhjetë vjet me radhë.
 
Gjatë kohës së ti si Ipeshkëv i Kosovës, Imzot Sopi kontribuojë shume për çështjen kombëtare dhe e forcoje kishën katolike shqiptare në Kosovë. Ai komunitetit katolik shqiptar ne Kosove ja japi një zë te fuqishëm dhe gjithmonë e përdori një gjuhen te arsyeshme dhe te dialogut, mirëkuptimit e mençurisë.
 
Ipeshkëv i [[Ipeshëkvia e Kosovës|Ipeshkëvisë së Kosovës]], Imzot Mark Sopi vdiq pas një sulmi në zemër më [[11 Janar]] [[2006]] në moshën 67 vjeçare, në Prishtinë.
34

edits