Ndryshimi mes inspektimeve të "Shani Pallaska"

135 bytes added ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Shani Pallaska''' ([[1928]] – [[13 Janar]] [[1999]])
 
Shani Pallaska ishte [[aktor]] kosovar i teatrit[[teatri]]t, filmit[[filmi]]t televiziv, dhe ekranit të madh. Ai u lind në [[Gjakova (komuna) | Gjakovë]] më 1928 por artin e tij e përkreu në teatrin e Prishtinës dhe në studion filmike [[Kosovafilmi]]. Bashkë me aktorët [[Abdurrahman Shala]], [[Istref Begolli]], dhe [[Muharrem Qena]], Shaniu ishte pionier i aktrimit kosovar. Pas suksesit në Kosovë, Shaniu morri pjesë edhe në projekte filmike në pjesë tjera të ish-Jugosllavisë. Vdiç në Prishtinë më 13 Janar 1999.
== Filmografia ==
*Era e mollës (1995) ([[Videofilm|Video]])
*Tre vetë kapërcejn malin (1981) (TV)
*Gjurmët e bardha (1980)
*Uka i Bjeshkëve të Nemura (1968)
*Kapedan Lleshi (1960)
 
== Lidhje të jashtme ==
*{{imdb emri|id=0657821|emri=Shani Pallaska}}
 
 
{{artist-cung}}
[[Category:Aktor]]
24.783

edits