Dallime mes rishikimeve të "Muzika britanike"

2 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
==Muzika Klasikeklasike==
[[Kompozitor]]ë të njohur nga Britania e Madhe janë : [[William Byrd]], [[Henry Purcell]], [[Sir Edward Elgar]], [[Sir Arthur Sullivan]], [[Ralph Vaughan Williams]] dhe [[Benjamin Britten]], pionier i [[opera|operës]] moderne Britanike. [[Londra]] mbetet një nga kryeqytete kryesore të [[Muzika Klasike|muzikës klasike]] në Botë.
 
Ndër kontribuuesit e zhvillimit të Muzikës [[rock]] në Britani në vitet 1960-1970 ishin [[The Beatles]], shqip ''Beatelsat'', [[Pink Floyd]], [[Eric Clapton]], [[The Rolling Stones]], [[Led Zeppelin]], [[The Who]], [[Queen (bandë)|Queen]] dhe [[Black Sabbath]]. [[Heavy metal]], [[hard rock]] etj. ishin ndër variacionet që pasuan. Në [[vitet 1980]], bendet britanike nga skena ''"New Romantic"'' si [[Duran Duran]], [[Depeche Mode]], Spandau Ballet, Soft Cell dhe Ultravox ishin kryesoret.
 
==ShihShiko dheedhe këtë==
*[[Britania e Madhe]]
*[[Kinematografia Britanike]]
12.723

edits