Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Lituanisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Flamuri i Lituanisë''' është një trengjyrësh horizontal me ngjyrë të verdhë, të gjelbër dhe të kuqe. Flamuri u adoptua më 20 Mars 1989, pothuajse dy vj...)
 
No edit summary
[[Figura:Flag of Lithuania.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Lituanisë]]
'''Flamuri i [[Lituania|Lituanisë]]''' është një trengjyrësh horizontal me ngjyrë të verdhë, të gjelbër dhe të kuqe. Flamuri u adoptua më [[20 Mars]] [[1989]], pothuajse dy vjet pas ri-themelimit të pavarsië nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Para ri-adoptimit, flamuri ishte përdorur nga viti [[1918]] deri më [[1940]], kur [[Lituania]] u okupua dhe u aneksua nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Ky flamur kishte ngjyra më të çelta. Pas një okupimi nga [[Gjermania Naziste]] (1941–1945), nga viti [[1945]] deri më [[1989]], Flamuri Sovjetik i Lituanisë përbëhej nga një [[Flamuri Sovjetik|flamur sovjetik]] i kuq me emrin e republikës, pastaj u ndërua me flamurin e kuq me vija të bardha dhe të gjelbra në pjesën e poshtme. Ndryshimi i fundit tek flamuri i tanishëm ndodhi më [[2004]] kur proporcionet e flamurit u ndërruan nga 1:2 tek 3:5.