Dallime mes rishikimeve të "B"

387 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (robot Futje: en Largim: als, ar, arc, ast, az, bat-smg, br, bs, ca, co, cs, cy, da, el, eo, es, et, fa, fi, gd, gl, hr, ht, hu, ilo, io, it, ja, ka, ko, kw, la, lb, lt, lv, ms, nn, nrm, pl, qu, ro, scn, se, simple, sk, sl, sr, sv, sw, th, tl, tr, vi)
No edit summary
{{Kthjellim}}
==Shkronja '''B'''==
 
'''B.'''
 
1. Një nga bashkëtingëlloret e gjuhës shqipe dhe shkronja e dytë
e alfabetit të saj, e cila shënon këtë bashkëtingëllore.
Bashkëtingëllorja b. Tingulli b. Shkronja b.
 
2. si em. f. Bashkëtingëllorja dhe shkronja b. B-ja e madhe (e
vogël). B-ja e dorës
(e shtypit). B-ja nistore.
 
3. Simbol i një grupi vitaminash. Vitamina B. Vitamina B1 (B6,
B12).
 
 
{{ABC-ja}}
Anonymous user