Dallime mes rishikimeve të "B"

306 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
==Shkronja '''B'''==
 
{{ABC-ja}}
'''B.'''
 
==Shih dhe==
1. Një nga bashkëtingëlloret e gjuhës shqipe dhe shkronja e dytë
e alfabetit të saj, e cila shënon këtë bashkëtingëllore.
Bashkëtingëllorja b. Tingulli b. Shkronja b.
 
'''B.'''
2. si em. f. Bashkëtingëllorja dhe shkronja b. B-ja e madhe (e
vogël). B-ja e dorës
(e shtypit). B-ja nistore.
 
*Në [[shqip|gjuhën shqipe]] është shkronja e [[2|dytë]] e [[alfabeti]]t, me të shënohet [[gërma]] '''B''' e madhe e dorës.
3. *Simbol i një grupi vitaminash. Vitamina B. Vitamina B1 (B6,
B12).
 
 
{{ABC-ja}}
 
==Shih dhe==
*Në [[shqip|gjuhën shqipe]] është shkronja e [[2|dytë]] e [[alfabeti]]t, me të shënohet [[gërma]] '''B''' e madhe e dorës.
*Si shkurtesë në kimi: B=Bor (borax)
*Si shkurtesë në matematikë: Përdoret zakonisht për emërtimin e bashkësive A, '''B''', C ...
Anonymous user