Dallime mes rishikimeve të "Dritan Hoxha (gazetar)"

2.830 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 399554 i bërë nga Ko.S.ystem.OV@ (diskutimet))
No edit summary
'''Dritan Hoxha''' lindi në vitin 1968 dhe vdiq në vitin 2008, në një aksident me makinë bashke me te cilin ndodhej edhe e dashura e tij '''Entela Hysko'''. Ishte themelues i [[Top Albania Radio]], [[Top Channel]] dhe [[DigitAlb]]. Vdekja e tij eshte nje nga ngjarjet me te ralla ne gjithe boten, ndoshta e vetjma sepse informacioni per vdekjen e "Murdok-ut shqiptar" u transmetua ne te kater cepat e vendit , nga radio, televizioni dhe gazetat, shqiptare apo huaja, me fjale te tjera e moren vesh edhe muret. Ndersa per te dashuren e tij nuk u harxhua as nje gjysem germe as edhe nje gjysem fjale, pervec se ne raportinvendimin aksidentorhetimor te policise. Ja pse Shqiperia eshte nje nga vendet me te ralla ne bote.
 
 
'''Ku qendron gjenialiteti i Dritan Hoxhes ?'''
 
Ai ishte i pari qe kuptoi etjen e Shqiptarve per TV dhe rendesine e mediave ne kontrollin e politikes.Kjo i lejoi atij ta perdorte kete etje per te ruajtur Monopolin mediatik qe kishte krijuar.
 
 
'''Kush ishte Dritan Hoxha ?'''
 
Tani ishte pjese e bandave te Laprakës, i shërbente dikur Vajdinit. Minimalisht pranohet në heshtje nga të gjithë se Tani ulte sytë kur i dilte përpara Vajdini, njëlloj si një nuse e turpëruar.
Lapraksi i vogël Tani, si shumë çuna të tjerë që silleshin rrugëve, fillimisht shiste kafe e më pas u lidh me Vajdinin ne shitjen e drogës.
 
Vajdini ishte nje “kryepolic” i kohës, ndersa Tani dhe gjithë eskorta e “policëve” të rekrutuar në atë kohë pa një kriter të shëndoshë sherbenin thjesht per qëllime kriminale dhe mafjoze nen urdhrat e Vajdinit.
Në fakt, dihet qe Vajdini ishte mbreti i drogës në Shqipëri.
Pastaj i doli konkurrent Miri i Xhikes. Këlysh droge i Vajdinit dihet botërisht se është Tani.Miri i Xhikes vdiq. Vajdini u ekzekutua barbarisht me tritol.Tani perqafoi nje peme me 300 km/h.
 
'''E verteta e Tanit'''
 
Te gjithe e quajne gjeni dhe askush krijuesin e Monopolit te pare Shqiptar. Monopoli qe mashtroi 200.000 abonues duke i deturuar te abonoheshin 2 here, ai qe shkaterroi sa e sa perforcuesa publik qe ti detyronte njerzit te abonoheshin ne DigitAlb.
Monopoli qe ka zaptuar Piramiden duke paguar nje qera qesharake prej 1.5 dollarë për metër katrorë ne qender te Tiranes, kur normalisht qiraja kushton 50 here me shtrenjte.
Monopoli qe propozoi ligjin per trasmetimin e sinjalit tokesor dixhital me skandaloz ne bote, gje qe qe mund te ndodh vetem ne Shqiperi.
 
'''Pse nje hipokrizi kaq e madhe ne shoqerine shqiptare?'''
 
Askush nuk pyeti, cfare bente bashkeshorti dhe babai i kater femijeve, njeri prej te cileve vetem njevjecar, naten vone rrugeve te Tiranes me nje vajze ne makinen e tij.
Asnje nuk kritikoi se c`bente qytetari president i Top Medias me ate shpejtesi marramendese dhe vdekjeprurese rrugeve te ngushta te kryeqytetit, te frekuentuara shpesh edhe naten nga te rinj qe kthen nga lokalet, apo pastruese te zonave publike. Askush nuk foli per krimin e tij drejt Enteles dhe per rrezikun qe mund tu shkaktonte dhjetra njerezve te tjere qe ndodheshin ne rruget e qendres se Tiranes.
Dritani kishte derguar gruan dhe femijet ne Rome dhe vete shijonte jeten e nates ne Tirane, me makina lluksoze e nen shoqerine e femrave te bukura, ne nje Shqiperi ku edhe pse ke qene shites i vdekjes konsiderohesh si hero, ne nje Shqiperi ku degjenerimi moral eshte normalitet, ne nje Shqiperi ku te pasurhesh duke vjedhur emigrantet quhet zotesi, ndoshta kjo ishte finalja tragjike e nje komedie Shqiptare.
 
 
7

edits