Dallime mes rishikimeve të "Abrazioni"

9 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Abrazioni''' (lat. abrasio = gërryerje, bartje nëpërmjet fërkimit) është procesi dhe dukuria e veprimit të valëve të ujit të detit dhe të liqeneve në bregun e tyre.
Format abrazive bregdetare krijohen me veprimin e dretëpërdrejtë mekanik të valëve në bregdet, duke krijuar këto trajta kryesore: klifi (faleza), nënshtresa e valës, tarraca bregdetare dhe prerja kontinentale.
Format akumulative bregdetare të relievit formohen me grumbullimin e materialet të abraduar (bartur) në zonat e ulta bregdetare, por edhe materialit të cilin e sjellin rrjedhat ujore. Format kryesore akumulative bregdetare janë: bedemet rërore-lido, tombola, delta etj.[[Figura :Glacial-abrasion-ss-2006.jpg|300px|thumb|right|Abrazioni glacial(akullnajor)]]
{{gjeo-cung}}