Dallime mes rishikimeve të "Shtrati i lumit"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Shtratii lumit''' është thellimi zgjatur si lug, nëpër të cilin rrjedh uji i lumit. Është krijuar nga gërryerja lumore nëvijën e rënies, pjerrtësisë më të madhe të reli...)
 
No edit summary
 
*'''Anët''' e shtratit rëndom janë pak a shum të anuaa në drejtim të mesit të shtratit dhe shtrihen nën nivelin e lumit. Ana e djathtë dhe ana e majtë përcaktohen sipas drejtimt të rrjedhës së ujit. Rripi i ngushtë i shtratit, që shtrihet mbi nivelin e lumit, quet '''breg''' '''i lumit'''. Dallohen bregu i djathtë dhe bregu i majtë, të cilat, sikurse anët e shtratit, përcaktohen sipas drejtimit të rrjedhës së ujit.
{{gjeo-cung}}
[[category: Gjeografi]]