Dallime mes rishikimeve të "Shtrati i lumit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Shtrati i lumit''' është thellimi zgjatur si lug, nëpër të cilin rrjedh uji i lumit. Është krijuar nga gërryerja lumore në vijën e rënies, pjerrtësisë më të madhe të [[relievi]]t. Forma dhe madhësia e shtretërve të lumenjve është e ndryshme. Shtrati i lumit përbëhet prej fundit dhe anëve.
 
*'''Fundi''' është pak a shum i rrafshët. Ai përbën bazën e shtratit, në të cilin gjenden forma të ngritura dhe të thelluara gërryese ose grumbulluese, siç jnaë : ''pragjet'', ''cekëtinat'', ''vorbat gjigante'' (strunat) etj.