Ndryshimi mes inspektimeve të "Faruk Begolli"

32 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| webfaqja =
}}
'''Faruk Begolli''' iindi më [[14 shkurt]] të vitit [[1944]] në [[Pejë]], [[Kosovë]] dhe vdiq më [[23 gusht]] të vitit [[2007]], ishte regjisor dhe një ndërnga aktorët e mirënjohur shquarnë ish Jogosllavi duke arritur një famë shqiptarshumëKosovës,madhe ligjëruesnë mbarë Ballkanin dhe me gjerë. Ai studioiFakultetinAkadiminë e ArteveFilmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoiPrishtinëvitin [[1966]].
Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi në Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku dhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit.
Në vitet e 90-ta ai së bashku me [[Enver Petrovcin]] themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shumë shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i mirënjohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.
 
== Regjisor dhe Dramaturg në Teatër ==
Ai studioi në Akadimine e filmit dhe theatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin [[1966]].
 
* '''[[Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa''' - dramatizimin, skenografin dhe kostumografin]]
Faruk Begolli ishte një figurë e rëndësishme e teatrit dhe kinematografisë në Kosovë. Ai punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit në Fakultetin e Arteve në Prishtinë.
* [[Profesor jam talent se jo mahi...]]
 
* '''[[Iluzionet e dashurisë''' - dramatizimin]]
== Kinematografia ==
* '''[[Këngëtarja tullace''' ]]
Në Theatrin Dodona së bashku me studentet e tij, ai ka arritur disa rezulltate kështu ata kanë realizuar disa shfaqje të njohura siq janë: '''Profesor... jam talent... se jo mahi''', '''Tregimi zoologjik''', '''Heronjtë e kombit''' pastaj shfaqet si '''Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa''', '''Iluzionet e dashurisë''' e tjera.
* '''Dashuritë e Xhorxh Uashingtonit''']]
 
* '''Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa''' - dramatizimin, skenografin dhe kostumografin
* '''Iluzionet e dashurisë''' - dramatizimin
* '''Këngëtarja tullace'''
* '''Dashuritë e Xhorxh Uashingtonit'''
* '''Mbytma burrin'''
* '''Maturantët''' - dramatizimi
* '''Martesa'''
* '''Stjuardesat'''
* '''Mbreti Ibish'''
* '''Hajnat nuk vijnë gjithmonë për të keq'''
* '''Ti, vetëm ti” dramatizimiti'''
* '''Të lumët na për këtë liri'''
* '''N’dorë e ka deputeti'''