Ndryshimi mes inspektimeve të "Sali Berisha"

4.662 bytes added ,  12 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 88.38.62.146 (diskutimet) në versionin e fundit nga Lagoon.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit)
v (U kthyen ndryshimet e 88.38.62.146 (diskutimet) në versionin e fundit nga Lagoon.)
{{Biografia-Box
|Emri Mbiemri = '''Sali Berisha'''<br>{{President}} i Shqipërisë <br>[[1992]]- [[1997]]<br>Kryeminister i Shqipërisë <br>[[2005]]- aktiv
|FOTO = [[Figura:Sali.jpg|220px]]
|Emri = Sali
|Mbiemri = Berisha
|Emri Alt =
|Prof = [[mjek]], politikan
|DL = [[15 tetor]] [[1944]]
|VL = [[Tropojë]]
|DV =
|VV =
|Nacion =Shqiptar
|}}
 
'''Sali Berisha, Dr.''' (L. [[15 tetor]] [[1944]], [[Tropojë]]) - [[doktor]], [[profesor]], [[kardiolog]], [[president]] dhe [[kryeministër]] [[shqiptar]].
 
== Edukimi ==
Në vitin [[1967]] mbaroi studimet në Fakultetin e Mjekësisë të [[Universiteti i Tiranës|Universitetit të Tiranës]]. Studimet pasuniversitare në fushen e '''Hemodinamikës''', i mbaroi në [[Paris]] ([[Franca|Francë]]).
 
== Karriera ==
* Prof.Dr.Sali Berisha ka qenë president i [[Shqipëri]]së gjatë viteve [[1992]]-[[1997]].
* Në vitin [[1968]] emërohet si anëtar i Komitetit Evropian për Zhvillim në Shkencat e Mjekësisë.
* Karriera politike e Sali Berishës fillon me [[Lëvizja Studentore e Dhjetorit 1990|lëvizjen studentore]] të Dhjetorit 1990 në të cilën ai merr pjesë si aktivist i dalluar kundër sistemit qeverisës të Shqipërisë së viteve [[1990]]. Një vit pas fillimit të lëvizjes emërohet kryetar i partisë së dalë nga ajo: [[Partia Demokratike (Shqipëri)|Partia Demokratike]]. Në zgjedhjet e Partisë Demokratike të [[1997]] rizgjidhet si kryetar, pozicion që ende e mban. Është zgjedhur deputet i Parlamentit Shqiptarë në vitet 1991, [[1992]], [[1997]] dhe [[2001]].
*Zoti Berisha ishte President i vendit në vitin 1996, kur shteti i kontrolluar prej tij lejoi krijimin dhe lulezimin e skajshëm të firmave piramidale që perfundimisht zhvatën kursimet e popullit shqiptar. Ne rolin e Presidentit Sali Berisha garantoi se egzistenca e skemave piramidale ishte e parrezikshme dhe u shpreh se: “ - Paratë e shqiptarëve janë me te pastrat në botë”.
* Kur firmat piramidale falimentuan në fund të vitit 1996 protestat popullore u shkallëzuan deri në piken e një Luftë Civile që u kushtoi jetën më shumë se 2000 vetëve. Presidenti Berisha e la postin vetëm pas thërmimit të plotë të shtetit Shqiptar. E zhytur në një krizë katastrofike në vitin 1997 Shqipëria përjetoi disa nga momentet më kritike që pas shpalljes së pavarsisë. Shperthimi i depove të armëve bëri që pasiguria për jetën të ishte një frikë reale ndër qytetarët.
* Më [[3 korrik]] [[2005]], koalcioni prej pesë partive të qendrës së djathtë i drejtuar nga Sali Berisha ja arrinë që të fitojë një mazhorancë prej 74 deputetësh nga 140 gjithsej në Kuvend dhe më 8 shtator 2005 me shumicë prej 81 votash të deputetëve zgjidhet Kryeministër i Shqipërisë.
 
== Veprat ==
* Gjatë viteve [[1980]]-[[1990]], përderisa mbante ligjërata në Universitetin e Tiranës, ai botoi literaturë studiuese, tekste për mësim universitar. Po ashtu gjatë kësaj kohe Berisha botoi artikuj në shkencat e kardiologjisë në Shqipëri dhe jashtë saj. Ka punuar si drejtues dhe profesor në Klinikën e Kardiologjisë të Tiranës. Berisha mban titullin ''Profesor Doktor''.
 
== Jeta private ==
Sali Berisha është i martuar me Liri Berisha, e cila është pediatre dhe kanë dy fëmijë, një vajzë, Argitën, dhe një djalë, Shkëlzenin. Berisha zotëron gjuhën angleze, frënge, italiane dhe ruse.
 
==Referencat ==
 
*1. [http://www.keshilliministrave.al/index.php?fq=brenda&r=&gj=gj1&kid=17 Keshilli i Ministrave (Siti zyrtar)]
 
== Shih edhe ==
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.keshilliministrave.al/shqip/default.asp Këshilli i Ministrave]
*[http://www.president.al/shqip/saliberisha.asp Sali Berisha - Amëza Zyrtare Presidenciale]
 
{{Kryetarë të Shqipërisë}}
 
<!-- Kategorizim dhe ndëruiki -->
{{Poli-cung}}
[[Category:Doktorë shkence - shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1944]]
[[Category:Politikanë shqiptarë]]
[[Category:Presidentët e Shqipërisë]]
 
[[ar:صالح بريشا]]
[[bg:Сали Бериша]]
[[br:Sali Berisha]]
[[cs:Sali Berisha]]
[[da:Sali Berisha]]
[[de:Sali Berisha]]
[[el:Σαλί Μπερίσα]]
[[en:Sali Berisha]]
[[es:Sali Berisha]]
[[et:Sali Berisha]]
[[fi:Sali Berisha]]
[[fr:Sali Berisha]]
[[ga:Sali Berisha]]
[[hr:Sali Berisha]]
[[hu:Sali Berisha]]
[[id:Sali Berisha]]
[[io:Sali Berisha]]
[[it:Sali Berisha]]
[[ja:サリ・ベリシャ]]
[[nl:Sali Berisha]]
[[nn:Sali Berisha]]
[[no:Sali Berisha]]
[[oc:Sali Berisha]]
[[pl:Sali Berisha]]
[[pt:Sali Berisha]]
[[ro:Sali Berisha]]
[[ru:Бериша, Сали Рам]]
[[sl:Sali Berisha]]
[[sr:Сали Бериша]]
[[sv:Sali Berisha]]
[[zh:萨利·贝里沙]]
59

edits