Dallime mes rishikimeve të "Ngarkesa elektrike"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{shkronja}}
 
'''Ngarkesa elektrike''' eshte nje veti themelore e konservuar e disa [[therrmijave nenatomike]], e cila percakton [[bashkeveprimin elektromagnetik]]. Lenda qe eshte elektrikisht e ngarkuar, influencohet nga, dhe ne te njejten kohe prodhon nje [[fusha elektromagnetike|fushe elektromagnetike]]. Bashkeveprimi midis nje nje ngarkese levizese dhe nje fushe elektromganetike eshte burimi i [[forces elektromagnetike]], e cila eshte nje nga kater [[bashkeveprimet themelore|forcat themelore]].
 
* [http://www.scienceaid.co.uk/physics/electricity/charge.html Science Aid: Electrostatic charge] Nje shpjegim i thjeshte i ngarkeses elektrostatike.
 
[[Category:ElektrostatikaElektrostatikë|*]]
[[Category:ElektricitetiElektricitet]]
[[Category:MadhesiMadhësi fizikefizikë]]
[[Category:VetiteVeti kimike]]
[[Category:Koncepte fizike themelore]]
[[Category:Ligjet e ruajtjes]]
[[Category:ElektromagnetizmiElektromagnetizëm]]