Ndryshimi mes inspektimeve të "Urdhri Teutonik"

1.202 bytes added ,  12 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: 250px|right '''Urdhri Teutonik''' është një shoqëri fetare e gjermanëve katolik romak. Anëtarët e kësaj shoqërie janë të njohur si ''Kalorësit Te...)
 
v
 
Urdhri është formuar në fund të shekullit XII në Palestinë dhe në mesjetë ka luajtur një rol të rëndësishëm për forcat e krishtera të kryqëzatës duke mbrojtur porte të rëndësishme në lindjen e afërt. Pas humbjes së ushtrive të krishtera në lindjen e afërt, urdhri u bartë në Transilvani më 1211 për të ndihmuar të krishterët hungarezë kundër endacakëve të racës turke, Kumanëve. Pas vitit 1225 urdhri, nën ndikimin e Papës hynë në shërbim të Hungarisë
== Kronologjia e ngjarjeve ==
[[Image:Den tyske ordens skjold.svg|Kryqi në mburojen e kalorësve|250px|right]]
* 1241 [[Beteja e Legnicës]]
* 1242–1249 [[Kryengritja e parë prusiane]]
* 1249 [[Traktati i Krishtburgut]] me prusianët paganë i nënshkrua më 9 shkurt.
* 1249 [[Beteja e Krykës]] në nëntor.
* 1260–1274 [[Kryengritja e madhe prusiane]]
* 1308–1309 [[Pushtimi teutonik i Dansingut]] dhe [[Traktati i Soldinit]]
* [[Lufta Polake - Teutonike (1326–1332)]] për [[Kujavinë]], me përzierën e Lituanisë dhe Hungarisë.
* 1331 [[Beteja e Płovqevës]]
* [[Traktati i Kalicit (1343)]], këmbimi i Kujavisë për Kulmin dhe tokat tjera.
* 1409–1411 [[Lufta Polake-Lituane-Teutonike]], dhe[[Beteja e Tanenbergut (1410)]], përfunduar me [[Traktati Kurora (1411)]]
* 1414 [[Lufta e urisë]]
* 1422 [[Lufta e Gollubit]] përfundon me [[Traktatin Melno]]
* [[Lufta Polake-Teutonike (1431–1435)]]
* 1454–1466 [[Lufta 30-vjeçare]]
* 1466 [[Paqja e Dytë e Kurorës (1466)]]
* 1467-1479 [[Lufta e Priftërinjve]]
* [[Lufta Polake-Teutonike (1519–1521)]]
* 1525 Udhëri humbë Prusinë për hirë të [[Homazhi i Prusisë|Homazhit të Prusisë]].
 
 
[[en:Teutonic Knights]]