Ndryshimi mes inspektimeve të "Urdhri Teutonik"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''[[Urdhri Teutonik]]''' është një shoqëri fetare e gjermanëve katolik romak. Anëtarët e kësaj shoqërie janë të njohur si ''Kalorësit Teutonik'' që nga koha e kryqëzatat ushtarake mesjetare e deri në kohën moderne.
 
Urdhri është formuar në fund të shekullit XII në Palestinë dhe në mesjetë ka luajtur një rol të rëndësishëm për forcat e krishtera të kryqëzatës duke mbrojtur porte të rëndësishme në lindjen e afërt. Pas humbjes së ushtrive të krishtera në lindjen e afërt, urdhri u bartë në Transilvani më 1211 për të ndihmuar të krishterët hungarezë kundër endacakëve të racës turke, Kumanëve. Pas vitit 1225 urdhri, nën ndikimin e [[Papa|Papës]] hynë në shërbim të Hungarisë
== Kronologjia e ngjarjeve ==
[[Image:Den tyske ordens skjold.svg|Kryqi në mburojen e kalorësve|250px|right]]
* 1467-1479 [[Lufta e Priftërinjve]]
* [[Lufta Polake-Teutonike (1519–1521)]]
* 1525 Udhëri humbë [[Prusia|Prusinë]] për hirë të [[Homazhi i Prusisë|Homazhit të Prusisë]].