Ndryshimi mes inspektimeve të "Beteja e Legnicës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Trupat nën komandën e ‘’Henrit II-të’’, u asgjësuan plotësisht së bashku me ta edhe ai. Koka e tij u vu mbi një shtizë si trofe, dhe mongolët parakalonin me të para portës së qytetit ''Legnicë''. Mirëpo edhe për kundër fitores, mongolët nuk vazhduan depërtimin në veri.
 
[[Category:Urdhri Teutonik]]
 
[[cs:Bitva u Lehnice]]