Dallime mes rishikimeve të "Harta e Botës"

15 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Harta e Botës''' është një hartë në të cilën paraqiten në proporciaone apo përmasa të paramenduara sipërfaqja tokësore e [[Toka|planetit të tokës]]. Publikimi i një harte të tillë, për herë të par ishte bërë më 575 p.e.sonë nga [[Anaksimandëri]] i Miletit(610-546 p.l.K).Një hartë e mvonshme është punuar nga [[Aristogora]] i Miletit në hekur që u përdor n♪7 luftat e Spartës me Persianët. Dikarhu ( 326-296 p.l.K) për herë të parë ven në hartë diafragmën - rrjetën e paraleleve dhe meridianeve. [[Erastoteni]] (276-196 p.l.K) bën matjen e parë të dimensionit tokësor dhe përdor projeksionin cilindrik ku paralelet me meridiane prehen me kënd të drejtdrejtë.
 
[[Category:Hartografi]]