Dallime mes rishikimeve të "Troposfera"

922 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Troposfera''' është shtresa më e poshtme dhe më e dendur e [[Atmosfera|atmosferës]]tokës[[tokë]]s dhe përfshinë 80 % të masës së saj. Troposfera në ekuador[[ekuatori|ekuator]] arrinë 18-20 km, në gjrësitë e mesme 11-14 km dhe në pole 8-10 km. Në troposferë gjendet sasia kryesore e avullit[[avulli]]tujit[[uji]]t, që luan rol të rëndësishëm në proceset dhe [[Dukuria|dukuritë]] atmosferike-formimin e reve, i reshjeve, i mjegullave, etj. Është konstatuar se në troposferë temperatura zbret me rritjen e lartësisë mesatarisht 0,56 ºC në çdo 100 metra.
 
[[ar:تروبوسفير]]
[[bg:Тропосфера]]
[[bs:Troposfera]]
[[ca:Troposfera]]
[[cs:Troposféra]]
[[da:Troposfære]]
[[de:Troposphäre]]
[[el:Τροπόσφαιρα]]
[[en:Troposphere]]
[[eo:Troposfero]]
[[es:Troposfera]]
[[eu:Troposfera]]
[[fa:گشت‌کره]]
[[fi:Troposfääri]]
[[gl:Troposfera]]
[[he:טרופוספירה]]
[[hr:Troposfera]]
[[hu:Troposzféra]]
[[ia:Troposphera]]
[[id:Troposfer]]
[[it:Troposfera]]
[[ja:対流圏]]
[[ko:대류권]]
[[lt:Troposfera]]
[[lv:Troposfēra]]
[[mk:Тропосфера]]
[[ms:Troposfera]]
[[nl:Troposfeer]]
[[nn:Troposfæren]]
[[no:Troposfæren]]
[[pl:Troposfera]]
[[pt:Troposfera]]
[[ru:Тропосфера]]
[[scn:Trupusfera]]
[[simple:Troposphere]]
[[sk:Troposféra]]
[[sr:Тропосфера]]
[[sv:Troposfär]]
[[tr:Troposfer]]
[[uk:Тропосфера]]
[[vi:Tầng đối lưu]]
[[zh:对流层]]
 
[[Category: Gjeografi]]
[[Category: Klima]]
10.357

edits