Dallime mes rishikimeve të "Troposfera"

20 bytes added ,  13 vjet më parë
v
roboti shtoj: fr:Troposphère
v (roboti shtoj: fr:Troposphère)
'''Troposfera''' është shtresa më e poshtme dhe më e dendur e [[Atmosfera|atmosferës]] së [[tokë]]s dhe përfshinë 80 % të masës së saj. Troposfera në [[ekuatori|ekuator]] arrinë 18-20 km, në gjrësitë e mesme 11-14 km dhe në pole 8-10 km. Në troposferë gjendet sasia kryesore e [[avulli]]t të [[uji]]t, që luan rol të rëndësishëm në proceset dhe [[Dukuria|dukuritë]] atmosferike-formimin e reve, i reshjeve, i mjegullave, etj. Është konstatuar se në troposferë temperatura zbret me rritjen e lartësisë mesatarisht 0,56 ºC në çdo 100 metra.
 
[[Category: Gjeografi]]
[[Category: Klima]]
 
[[ar:تروبوسفير]]
[[fa:گشت‌کره]]
[[fi:Troposfääri]]
[[fr:Troposphère]]
[[gl:Troposfera]]
[[he:טרופוספירה]]
[[vi:Tầng đối lưu]]
[[zh:对流层]]
 
[[Category: Gjeografi]]
[[Category: Klima]]