Ndryshimi mes inspektimeve të "Nelly Furtado"

191 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboto: ar:نيللي فرتادو estas artikolo elstara)
 
'''Nelly Kim Furtado''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1978]]. Është një [[këngëtare]] dhe [[kompozitore]] kanadeze. Furtado u bë e njohur në vitin 2000 kur ajo realizoi albumin [[Whoa, Nelly!]]. Në këtë album gjendej kënga [[I'm Like a Bird]], këngë e cila fitoi çmimin [[Grammy]]. Karrierën e ndaloi pakëz kur u bë nënë, mirëpo u rikthye në vitin {{M|2006}} me realizimin e albumin [[Loose]] dhe me [[videoklip]]et e këngët [[Promiscuous Girl]], [[Maneater]], [[Say It Right]] dhe [[All Good Things]] ([[Come to an end]]).
 
==Këngët më të njohura janë:==
- [[I am like a bird]] 2000
 
- [[Turn off the light]] 2001
 
- [[Say it right]] 2006
 
- [[Give it to me 2007]] me [[Justin Timberlake]]
 
- [[Do it]] 2007
 
 
{{muzi-cung}}